Multikopter kontrolcülerinde Pusula kalibrasyonu ne işe yarar

0

 

07915-01

Son zamanlarda artık çoğu multirotor kontrolcüsünde Pusula ve GPS sensörü kullanılmaktadır. Pusula kullanan kontrolcü üreticileri her alan değişikliğinde ve hatta her pil değişiminde pusula kalibrasyonu yapılmasını tavsiye etmektedirler.

Peki Pusula kalibrasyonu nedir ? ne iş yarar? Ne zaman yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Pusula nedir? Manyetik pusula, Dünya’nın manyetik alanının doğrultusunu gözlemlemekte kullanılan, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslaşmış bir iğnedir. Manyetik olmayan bir maddeden yapılmış bir kutu içinde bulunur. Temel organı hareketli bir mıknatıstan oluşan diğer ölçü aygıtları da bu adla anılır. (vikipedi)

Öncelikle pusula sensörü nasıl çalışır bunu kabaca anlamaya çalışalım. Pusula yukarıda anlatıldığı gibi dünyanın manyetik alanından yararlanarak multikopterin hangi yöne doğru ilerlediğini belirler. Peki uçuş alanımızda bulunan manyetik alanlar ( örneğin yüksek gerilim telleri ) yada multikopterin üzerinde bulunan güç kablolarının ve pillerin meydana getirdiği manyetik alan bu pusula sensörünün çalışmasını etkilemez mi ? Tabi ki etkiler. işte bu yüzden multirotorumuzu pusula kalibrasyonu yapıyoruz. Pusula kalibrasyonu sırasında multirotor pusula kazancını (gain) pusulanın o anki manyetik alana göre ayarlıyor böylece en doğru şekilde yönünü belirliyor.

Pusula kalibrasyonu yaparken yoğun manyetik alanlardan uzak duralım. Ayrıca üzerimizde yine mıknatıs yada manyetik alan oluşturacak materyal bulundurmayalım.

Unutmayın ki ayarları yanlış yapılmış bir kontrolcü ne kadar kaliteli olursa olsun düzgün bir uçuş yapamayacaktır.Bu yüzden mutirotorumuzun stabil uçması ve doğru bir şekilde RTH fonksiyonun çalışması işin mutlaka her alana gittiğimizde pusula kalibrasyonu yapalım.

Kırımsız uçuşlar…

Share.

About Author

2010 yılından bugüne kadar çeşitli multikopterler tasarladım, yaptım, geliştirdim, araştırdım. Artık Drone Doktoru olarak sizlerleyim. Drone larla ilgili tüm sorunlarınızda bize danışmaktan çekinmeyin.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: no no no !!